Skocz do treści
Strona główna » Uczucie ciężkich nóg – jak radzić sobie z obrzękiem i żylakami nóg

Uczucie ciężkich nóg – jak radzić sobie z obrzękiem i żylakami nóg

Sposoby na uczucie ciężkich nóg

Permanentny lub pojawiający się często obrzęk nóg i w ślad za tym widoczne na łydkach żylaki to objawy, których nigdy nie wolno lekceważyć. Obrzęk nóg powstaje na skutek przesiąkania wody znajdującej się we krwi, do tkanek, poprzez ścianki naczyniowe. Przyczyn obrzęków może być wiele, najczęściej jest to: niewydolność komór serca, zaburzenia krążenia żylnego oraz limfatycznego. Bardzo często obrzęku nóg dostają osoby o obniżonym stężeniu białek w surowicy krwi, których przyczyną z kolei mogą być choroby nerek, ale też niedożywienie organizmu. 

Przyczyny obrzęku nóg 

Obrzęk nóg powstaje na skutek formowania się zakrzepów w obszarze naczyń, przede wszystkim kończyn dolnych. Na początku schorzenia pojawiają się gwałtowne skurcze mięśni, to pierwszy z objawów zakrzepicy żył głębokich. W trakcie skurczu, ból nóg nie ustępuje, tylko się nasila, szczególnie w trakcie zginania stóp oraz nacisku na ich podeszwę. W ślad za tym pojawia się gwałtownie obrzęk, zwykle w okolicy kostki, czasem na podudziu i zawsze poniżej tworzącego się zakrzepu. 

Obrzękowi może towarzyszyć zaczerwienienie, emanujące ciepło oraz tkliwość. W naczyniach włosowatych zwiększa się przepływ krwi i może pojawić się stan podgorączkowy lub wysoka gorączka. Z występowaniem obrzęku i zapaleniem żył wiążą się powikłania w postaci zatoru w tętnicy płucnej, spowodowanej kawałkiem oderwanej skrzepliny pochodzącej z kończyn dolnych. Na tego rodzaju schorzenia narażone są często osoby stosunkowo młode, które nie ukończyły 40. rok życia i prowadzą siedzący tryb życia, z wiekiem ryzyko tylko rośnie.

Leczenie żylaków

Jeżeli uczucie ciężkości nóg jest objawowe i ma charakter przejściowy, np. z powodu długotrwałego bezruchu, wówczas może pomóc leżenie z uniesionymi powyżej serca nogami. Po dłuższej chwili objawy powinny ustąpić. Jeżeli jednak tego rodzaju doznania stają się powoli codziennością, a na nogach stopniowo pokazują się tzw. pajączki, należy skontaktować się z lekarzem, aby na tym etapie zapobiegać nieuniknionym skutkom, czyli pojawieniu się żylaków na nogach. Obrzęk nóg i leczenie żylaków zależy od etapu schorzenia. W początkowym stadium z pewnością pomagają kremy, żele i maści oraz leki moczopędne na obrzęki  ale należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie leki na obrzęk nóg będą nieuniknione. Leki na żylaki I obrzęki nóg można kupić w aptece internetowej, np.  https://www.e-medest.pl/zylaki-i-obrzeki.html. Zanim sięgnie się po leki na obrzęki nóg zawsze warto zacząć od mniej inwazyjnych preparatów, które powinny zawierać:

  • witaminę C odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie ścianek naczyń krwionośnych
  • diosminę i hesperydynę uszczelniających naczynia i zwiększających elastyczność naczyń a także przeciwdziałających obrzękom
  • heparynę o właściwościach przeciwzakrzepowych
  • mentol działający chłodząco i kojąco na nogi 
  • wyciąg z kasztanowca i arniki 

Przy nasilającym się schorzeniu a przed ewentualną operacją usuwającą czy zamrażającą żylaki, po konsultacji z lekarzem, warto zdecydować się na noszenie specjalnych rajstop lub skarpet o stopniowanym ucisku. Tego rodzaju rajstopy i skarpety nakłada się na nogi jeszcze leżąc w łóżku, przed pierwszym postawieniem stopy na podłodze. Odczuwalny ucisk materii ma wspomagać działanie pompy mięśniowej, obecnej w kończynach dolnych. Tekstylia te nosi się również już po zabiegach usuwania żylaków. 

Wszystkim osobom cierpiącym na objaw ciężki nóg zaleca się umiarkowany ruch i proste ćwiczenia utrzymujące ciało w sprawności i podstawowej aktywności. Nie zaleca się natomiast długich i gorących kąpieli w wannie, ponieważ pod wpływem ciepła żyły rozszerzają się i pozostaje w nich krew. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *