Chorobę hemoroidalną można leczyć na kilka różnych sposobów. Gdy jej objawy są jeszcze niewielkie i łagodne, czasami wystarczy podać pacjentowi odpowiednie leki (i to niekoniecznie na receptę), które występują pod postacią czopków bądź specjalistycznych maści. Takie leczenie hemoroidów polega wtedy na miejscowym zwalczaniu lub minimalizowaniu przykrych objawów. Nierzadko jednak okazuje się ono zupełnie wystarczające. Nie zawsze usuwanie hemoroidów musi wiązać się ze skomplikowanymi operacjami czy jakimikolwiek zabiegami.
Warto jednak od razu zaznaczyć, że takie leczenie będzie efektywne tylko wtedy, gdy cały jego przebieg zostanie dostosowany do stanu zdrowia i problemów pacjenta. Nie należy samodzielnie ustalać planu leczenia. Powinien to zrobić doświadczony w tych przypadłościach lekarz i to wyłącznie na podstawie postawionej wcześniej diagnozy. To bardzo ważne, aby leczenie hemoroidów przez cały czas trwania odbywało się pod kontrolą lekarza. W razie gdyby nagle z jakiegoś powodu doszło do zaostrzenia się objawów lub pacjent poczuł się gorzej, lekarz od razu będzie mógł zareagować i np. zmienić formę leków lub dodać do nich uzupełniające preparaty czy nawet suplementy diety.
Osoba chora na hemoroidy nierzadko może jednak postawić, że spróbuje leczyć się na własną rękę i tym sposobem zaoszczędzi pieniądze na drogich wizytach lekarskich. Przeważnie jest to niestety spory błąd. Leczenie polegające na przyjmowaniu lub używaniu ogólnodostępnych preparatów z apteki może nawet pogorszyć stan zdrowia pacjenta.