Reakcja alergiczna może wystąpić nawet po krótkotrwałym kontakcie z alergenem. Jej objawy są zwykle bardzo uciążliwe, dlatego osoby uczulone poszukują sposobów na ich złagodzenie. Jak radzić sobie z alergią, łagodząc jej objawy w efektywny sposób?

Jak objawia się alergia?
Alergie można podzielić na takie, które występują jedynie sezonowo (zwykle w okresie pylenia) bądź przez cały rok. Osoby, które objawy alergii odnotowują niezależnie od kalendarza pyleń, powinny zgłosić się po pomoc do lekarza specjalisty. Być może są one uczulone na kurz, roztocza lub sierść zwierząt, z którymi mają do czynienia nie tylko wiosną czy latem. Tymczasem alergia na pyłki zwykle objawia się dość jednoznacznie, bowiem towarzyszą jej:
- wodnisty katar,
- łzawienie oczu,
- kaszel,
- swędzenie gardła i podniebienia, czasem również skóry,
- czasami również świszczący oddech.
Alergia na pyłki może zacząć się wczesną wiosną, a skończyć dopiero jesienią, w zależności od tego, na co dokładnie uczulona jest konkretna osoba. Nie warto bagatelizować tematu, jakim jest alergia. Objawy mogą bowiem w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie, a więc wykonywanie obowiązków zarówno domowych, jak i zawodowych. Jak sobie pomóc w przypadku alergii sezonowych? Najlepiej unikać kontaktu z alergenem, a więc ograniczyć wychodzenie z domu, szczególnie w suche i ciepłe dni. Spacerować można zaś po deszczu, który nieco obmywa powietrze z nagromadzonych pyłów. Po przyjściu do domu dobrze jest zmienić ubranie, a w razie potrzeby wziąć kąpiel, aby usunąć z ciała resztki alergenów. W oknach warto zaś wywiesić grube firany, które ograniczają nieco dostawanie się pyłków do mieszkania. O ile to możliwe, warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, który w znacznym stopniu zredukuje ilość pyłków w pomieszczeniach domowych czy firmowych.
Preparaty pomocne w walce z alergią
Alergia może pojawić się w każdym wieku. Jeśli ma ona wymiar jedynie sezonowy, można próbować poradzić z nią sobie na własną rękę, jeśli zaś całoroczny, warto zasięgnąć porady lekarza. Niemniej jednak w obu przypadkach (w drugim do czasu odbycia wizyty) konieczne może być sięgnięcie po preparaty, które pomogą radzić sobie z objawami alergii. Nie warto czekać, aż objawy uczulenia całkowicie uniemożliwią codzienne funkcjonowanie – o wiele lepiej sięgnąć po bezpieczne rozwiązania od razu po zauważeniu pierwszych symptomów alergii. Pomocne okazuje się być wapno na alergię, które mogą zażywać także dzieci, kobiety w ciąży czy w połogu – należy jedynie przestrzegać określonej, maksymalnej dawki dziennej. Wapno na alergię przede wszystkim łagodzi świąd skóry, a także zmniejsza jej obrzmienie. W walce z objawami alergii warto również sięgnąć po leki antyhistaminowe, których oferta dostępna jest na stronie internetowej https://aptekadlarodziny.pl/bez-recepty/alergia/leki-przeciwalergiczne.html. Preparaty te można kupić bez recepty, niemniej jednak należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta odnośnie ich dawkowania. Co ważne, leki oferuje zarówno apteka stacjonarna, jak i apteka internetowa. Osoby, które wiedzą, że są uczulone na pyłki, mogą zamówić je przed sezonem, aby móc zażyć je, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy alergii. Warto również sięgnąć po różnego rodzaju preparaty na skórę, które mogą nie tylko złagodzić swędzenie, ale również poprawić jej wygląd. Polecane jest to zwłaszcza osobom, które borykają się z pokrzywką naskórną, wywołaną reakcją alergiczną. Powinny one również stosować emolienty do kąpieli przeznaczone dla alergików, które odżywią, nawilżą i zregenerują skórę.